banaue div světa - rýžové terasy

Banaue

Banaue je oblast v severní části Luzonu. Toto místo je známe hlavně rýžovými terasami. Kaskádová rýžová políčka. Některé jsou budované více jak 2000 let. Nazývané též "Osmý div světa" a patří do  Seznamu světového dědictví UNESCO. O teresách se říká, že to je jeden z nejobdivovanějích výtvorů lidstva. Já s tím souhlasím.

Pro růst rýže je potřeba hodně vody. Fascinující vodovodní systém přivádí do každé terasy vody dostatek. Jílové hráze políček slouží i k chození mezi nimi. 

Naše cesty sem vedly z Manily. Několik autobusových společností sem posílá pravidelné linky většinou jednou denně. Cesta trvala cca 10 hodin. Ubytování jsme našli v obci Poblacion za rozumnou cenu.

První terasy jsme viděli severně od Banue v části Ifugao a měli jsme možnost se zúčastnit tradičního festivalu v obci Hungduan. Místní v krojích ukazovali své tance, výrobky a nekonečné úsměvy na tvářích. :)

Další den jela naše výprava na nejznámější terasy u okolo vísky Batad. Vesnice je v údolí obklopena terasami. Cesta od nejbližší silnice je vzdálená 1,5 až 2 hodiny chůze. 

Řekněme hned za kopcem od Batadu je vodopád Tappia. Více jak 20 vysoká nádhera. Při naší návštěvě nebylo hodně vody. V době více dešťů má voda mnohem větší sílu a plavat pod proud se nevyplácí. Každý rok ve vodopádu zemře nějaký turista. Při zkoumání okolí nám to nedalo a s náležitou opatrností jsme se vydali s kolegou k vršku vodopádu. Cesta vedla skoro hodinu korytem řeky, ale výsledek stál za to. Pohled na proud vody je níže. :)


Kdy to bylo:March 2012
 

Galerie

Zpět