slovinsko

Slovinsko stopem

slovinsko stopem 14 dní v horách, u moře a na stopu

V roce 2010 jsme se s kolegou výletníkem Ivanem domluvili uspořádat vlastní výpravu do Julských Alp. Samozřejmě jsme chtěli co nejvíce ušetřit a užít si tu nejlepší dovolenou. Zvolili jsme cestování s velkým batohem a spaní pod šírákem nebo ve stanu. Cílem bylo poznat nová místa a vidět nádhernou přírodu. Cesta se uskutečnila v srpnu roku 2010.

Zažli jsme 14 nevšedních, zajímavých i krušných dnů. Seznámili se se spoustou jedinečných lidí a stihli si i odskočit do sousedního Chorvatska na jeden den odpočinku u moře.

Den první

Odjezd z Pardubic do Brna a nástup na Jihoalpský express autobusové dopravy Jenda (18:10). Čekala nás cesta do italského města Tarvisio. Pořádný český oběd a pivo bylo rozloučení s Českou republikou. :)

Den druhý

Přijezd do Tarvisia okolo 1:30. Následoval 3 hodinový pochod k jezerům Laghi de Fusine(924 m).

Laghi di FusineLaghi di Fusine

Jsou to dvě krásná jezera - Horní a Dolní. Několik desítek metrů od břehu jsme postavili stan a šli dospat nepohodlnou jízdu autobusem. Zde jsme začli potkávat velké množství turistů. Jezera se nachází pod horou Mangart (2679 m), jejiž sedlo jsme se vydali.

Cestou jsme se rozhodli uvařit naši instantní stravu na vařiči. Jak to bývá na každé cestě člověk něco zapomene. My jsme oba zapomněli lžici. Postavili jsme se k tomu hrdě a začli vyřezávat. Šlo to celkem rychle. Po několika hodinách bylo možné jíst.

Pokračovali jsme pochodem na Mangart. Šlo o převýšení víc jak 1000 metrů na vzdálenosti kolem 5 kilometrů. Výstup byl náročný, ale dal se snést do té doby než nás překvapilo proměnlivé počasí vysokých hor. V mžiku se zatáhlo a rozpršelo. Schovávali jsme se pod převisy a podél skal. V poslední časti výstupu jsme už hledali místo pro přespání. Nakonec jsme vše zvládli a dastali se do Mangrtského sedla (2055 m). Kvuli přicházející tmě jsme přespali v místní Turistické chatě (Koča).

Den třetí

Po probuzení jsme se vydali do Bovce. Jedno z nejznámějších měst Slovinska. Hlavně turistikou a sportem. V okolí se nachaází například Vrchol Svinjak, řeka Soča a vodopád Boka. Do města jsme se dostali stopem a dokonce potkali auto plné čechů. Našli jsme si za městem příhodné spaní u krásné řeky Soči, umyli se v 6 stupňové vodě a šli spát. :)

Den čtvrtý

Vodopád BokaVodopád Boka

Po dobré snídani jsme pokračovali do okolí Bovce k vodopadu Boka. Jedná se o přes 100 m vysoký a kolem 30 m široký vodopád. Vedou k němu dvě cesty. Vyzkoušeli jsme obě. Vrchní velmi zdlohavá a náročná, vede až nad vodopád. Druhá je méně náročná a skýtá lepší pohled na tento úkaz přírody. Od vodopádu jsme jeli do Bovce na návštěvu českého kempu. Dokonce jsme potkali Ivanovi známé. Spaní na letišti pod hezkým přístřeškem. Bohužel nás za noc několikrát budil hluk z okolí.

Den pátý

Rano jsme se kvůli změnám počasí rozhodli změnit plány a vyrazit na dva dny na jih. A to konkrétně do města Portorož. Cesta trvala stopem celý den. V naprosté většině nám zastavili velmi brzo. V jedno případě byla doba čekání dokonce 3 hodiny. Večer jsem se do Portorož dostali a našli místo v místním kempu. Kemp poskytl místo pro vyprání věcí a umytí sebe v teplé vodě.

Den šestý

Pláž SavudrijaPláž Savudrija

Přístavní město Porotorož je krásné, plné nových domů, hotelů, barů a s upravenými plážemi. Bohužel pro náš způsob cestování je příliš drahé. Místní obyvatelé dokonce jezdí do nekolik kilometrů zvdáleného chorvatska. Podle jejich příkladu šla i naše cesta. Vybrali jsme si město Savudrija. Na skalnaté pláži se dalo výborně přespat a do blízké kempy byly zdrojem vody i jídla.

Den sedmý

Válení se na pláži bylo čekaným odpočinkem po výstupu na Mangrtské sedlo. Ležení a nic nedělání celý den. :) Vzniklo také konečné rozhodnuti o navštívení jeskyního systému Postojna jama. Dokonce jsou jeskyně cesto do do města Tolmin.

Den osmý

Do Postojny nás odvezli dva stopy. Jeden starší, ale velmi usměvavý italsky profesor a druhý ukecaný podnikatel. Postojna jama je síť chodeb (přes 20 km). Kdo znáte Zoo ve Dvoře Králové určitě si pamamtujete vláček. Podobný vláček, ale na kolejích, jezdí v této jeskyni. Obrovské chodby, tísice lete staré krápníky a dokonce několik druhý zvířet žijících pouze zde nám přineslo hezké poznání. Postojnu mohu všem vřele doporučit. K večeru jsme našli spaní na nedaleké louce. Zase pod širákem.

Den devátý

Stopem do Tolminu a vyhlídka na majestátní vrcholy v Triglavském národním parku přes které se musíme dostak k Bohinjskému jezeru. V Tolminu nás čekalo nakoupení zásob a vyrazit. Stálé stoupání poskytovalo lepší a lepší výhled na krajinu. Do večera jsme stihli ujít převýšení 700 m. Stan jsme postavili v lese u cesty, doufajíc, že nás nikdo nenajde.

Den desátý

Triglavský nrárodní parkTriglavský národní park

Ráno jsme vstali velmi brzo a pokračovali. Cestou nabrali vodu v malém pramenu. Pro jistotu jsme do ni přidali dezinfekci. V Koče pod vrcholem Vogel (1922) nám uvařili čaj. Z vrcholu Vogel byl úžasný pohled na Triglavský národní park. Tu vyhlídku jsme si užívali i při vaření obědu. V tu chvíli jsme jestě nevěděli, co nás čeká. Cesta z vrcholu k jezer Bohinj byla po stráních a sjezdovách místního ski areálu.

Bohinjské jezeroBohinjské jezero

Nicméně cíl byl nadosah. Odpoledne nás přivítalo jezero Bohinj. Unaveni jsme využili služeb místního kempu a koupel v jezeře. voda byla velmi příjemně chladivá. Z jezera byl neuvěřitelný pohled na hory okolo. Dokonce jsme viděli do hloubky několika metrů. V kempu byl cyklozájezd z čech. Přjemné slyšet po dlouhé době češtinu.

Den jedenáctý

Rámo jsme se ještě kochali jezerem. Podle průvodce jsme udělali nekolikakilometrovou procházku okolo a šli dál. Nakoupili zásoby a pomalu vyšli k dalšímu cíly a to jezeru Bled. Prošli jsme několika malými vesničkami a našli spaní pod vrcholem Rudnica (946 m)

Den dvanáctý

Na Rudnici jsme vyšli bez problémů. Nahoře byla dokonce kniha. Po zapsání a užití vyhldky jsme pokračovali směrem na Bled. Sešli jsme níž a uviděli řeku. Malá říčka jejiž název si už bohužel nepamatuji. Bylo to za obcí Stará Fužina. U řeky jsme postavili Byvak. Měl sloužit jen na odpoledne a poté postavit stan. Byvak se nám tolik líbil, až jsme se rozhodli pod ním přespat.

Den třináctý

Byvak nám byl osudným. V noci se velmi rozpršelo a kraje spacáků zmokly. Zůstali jsme na místě a sušili věci. Odpočinek se nám docela zamlouval. Věci bez problému uschly a rano nás čekala cesta na Bledské jezero.

Den čtrnáctý

Bledské jezeroBledské jezero

Hned první stop nás odvezl k Bledskému jezeru. Nakoupili jsme, jako obvykle v marketu Mercator. Mercator je market v každé obci Slovinska. Bled je velmi turisticky známe místo a proto tu je více než dost návštěvníků. Budovy a prostředí je přispůsobeno turistům. Bohužel tímto ztrácí tu krásu přirody, kterou jsme poznali u Bohinjského jezera. Uprostřed je ostrov s klášterem, kam jezdí loďky a vyhled z hradu taky není k zahození. :)

Den patnáctý

Stopem do Tarvisia. Na několik stopů a večer jsme dorazili do města. Byla potíž sehnat místo na spaní, protože se blížila obrovská bouřka. naštěstí existuje zákon o přespání v přírode v itáli. Turisté si mohou postavit stan na jednu noc téměř kdekoliv v přírodě. Našli jsme místo za městem u řeky v lese, kde jsme přečkali velkou bouřku.

Den šestnáctý

Bouřku jsme přežili ve stanu relativně v suchu. Čekal nás den čekání na autobus. Ve městě jsme koupili zásoby. Autobus dorazil v noci a čekal nás návrat domů. S touto cestou jsme byli oba spokojeni. A rozhodli se na rok 2011 podniknout podobnou cestu do rumunských Karpat.

Slovinsko stopem
Celý článek