sapa rýžová pole, nejvyšší hora a domorodci vietnamu

Sapa

Sapa, Češi tento název znají jako jméno tržnice v Praze. Ve skutečnosti jde o velice rozmanitou a  horskou oblast na severovýchodu Vietnamu.Ve městě Sapa je hodně marketů, stánků se vším na co si vzpomenete. Lidé tu jsou velice milí a přívětivý. Mezi nejmilejší patří místní domorodci z hor a to Hmnogové. Vyrábí vyšivané výrobky, tašky, naušnice, peněženky, oblečení a skoro všechno. Žijí vysoko v horách, kam je těžké se dostat. Při příjezdu s Havim do města jsme kontaktovali Honzu, který tu už pár dní byl. Dostali jsme doporučení jít bydlet právě k Hmnogům. Další levnější možností je dole ve městě hostel jednoho Australana. Velice milí člověk a bydlení zde nestojí mnoho. 

Honza nám doporučil jednu domorodkyni. Proti ostatním Vietnamcům měla perfektní angličtinu. Říkala, že můžeme jíst s nimi doma, jen pokud chceme maso musíme si ho koupit. Maso jsme si koupili. Ve vietnamském trhu jde koupit ledasco a proto jsme koupili maso trochu netradiční. Více to rozvádět nechci... :) Rozhodně nejvíce jsem si pochutnal na tofu. Cesta k ní domů nám trvala asi 3 hodiny stoupání do hor. :)

Několika denní trávení času s hmnogy mi ukázolo jak lidé dokážou žít s minimem a být mnohem víc šťastní než většina evropanů, které jsem v životě viděl. Jedna zajímavost byla, když asi 6 letá holčička ráno rozdělala oheň, uvařila čaj a snídani pro svého mladšího sourozence. 

Každý den od ráno do večera dřou. Nedá se říct práce, je to dřina. Péče o dobytek, pole, výchova dětí, výroba šperků a to pořád. Přesto jsou tak šťastní. 

 

Fotogalerii doplním později

 

 


Kdy to bylo:July 2012
 

Galerie

Zpět