vietnam

Sapa

sapa rýžová pole, nejvyšší hora a domorodci vietnamu

Sapa, Češi tento název znají jako jméno tržnice v Praze. Ve skutečnosti jde o velice rozmanitou a  horskou oblast na severovýchodu Vietnamu.Ve městě Sapa je hodně marketů, stánků se vším na co si vzpomenete. Lidé tu jsou velice milí a přívětivý. Mezi nejmilejší patří místní domorodci z hor a to Hmnogové. Vyrábí vyšivané výrobky, tašky, naušnice, peněženky, oblečení a skoro všechno. Žijí vysoko v horách, kam je těžké se dostat. Při příjezdu s Havim do města jsme kontaktovali Honzu, který tu už pár dní byl. Dostali jsme doporučení jít bydlet právě k Hmnogům. Další levnější možností je dole ve městě hostel jednoho Australana. Velice milí člověk a bydlení zde nestojí mnoho. 

Honza nám doporučil jednu domorodkyni. Proti ostatním Vietnamcům měla perfektní angličtinu. Říkala, že můžeme jíst s nimi doma, jen pokud chceme maso musíme si ho koupit. Maso jsme si koupili. Ve vietnamském trhu jde koupit ledasco a proto jsme koupili maso trochu netradiční. Více to rozvádět nechci... :) Rozhodně nejvíce jsem si pochutnal na tofu. Cesta k ní domů nám trvala asi 3 hodiny stoupání do hor. :)

Několika denní trávení času s hmnogy mi ukázolo jak lidé dokážou žít s minimem a být mnohem víc šťastní než většina evropanů, které jsem v životě viděl. Jedna zajímavost byla, když asi 6 letá holčička ráno rozdělala oheň, uvařila čaj a snídani pro svého mladšího sourozence. 

Každý den od ráno do večera dřou. Nedá se říct práce, je to dřina. Péče o dobytek, pole, výchova dětí, výroba šperků a to pořád. Přesto jsou tak šťastní. 

 

Fotogalerii doplním později

 

 

Sapa
Celý článek
Halong bay

halong bay přírodní div světa

Halong bay je jedno z nejkrásnějších míst Veitnamu. V listopadu 2011 vyhrála tato zátoka plná útesů místo mezi 7 přírodními divy světa a patří do přírodního dědictví UNESCO. Je přezdívaná jako "Dračí zátoka". Ostrůvky jsou lemované krásnými písečnými plážemi jen pozor na ceny, je možné smlouvat. Díky velkému davu turistů, obchodníci zvyšují mnohonásobně ceny svých služeb. Město Ha long, kolem kterého se zátoka nachází je asi 170km z Hanoie. 

S místem se pojí legenda o drakovi, který měl chránit uzemí před invazí vojáků a ostrovy jsou perly, které drak vyplivl. Po drakovi byla také zátoka pojmenována.

Pří příjezdu do přístavu jsme si dali v místní hospudce vietnamskou polevku Pho a začali zjišťovat. Naším cílem bylo dostat se plavbou lodí na ostrov Cat ba. V hospůdce nám poradili cenovou relaci a šli jsme na věc. Po dlouhém hledání jsme našli správnou loď, zaplatili lístek a vyjeli. Cestou nás čekal překrásný pohled na útesy. Nikde na světě tolik útesů pohromadě není my si to náramně užili. Cestou jsme viděli ve vodě také obrovské medůzy - tento pohled mi náhaněl hrůzu.  

Další den a to na ostrově Cat ba. Ostrov je maličký a nabízí krásné pláže, národní park a veškeré služby pro turisty. My zde strávili 5 dní. První 3 noci jsme spali na pláži a poslední noc v hostelu ve městečkuna jižní straně ostrova. Do místního národního parku se dá dostat buď s agenturou nebo půjčením kol, či motorek. Pujčili jsme si skůtr a jeden den strávili projížděním ostrova. Další aktivitu, kterou ostrov nabízí je kanoing. Den na kajaku bylo super zpestření. Půjčit kajak se vyplatí na blízké pláži od městečka. 

Doporučované měsíce navštěvy jsou září, říjen a listopad. My zde byli v červenci a s počasím jsem byl velice spokojený.

Halong bay
Celý článek