hledej články v mapě


Články

a fotogalerie o cestování

první kroky na kyu kao yuan university

První kroky na KYU
Uběho prvních 14 dní na Taiwanu a dávám první info. Dosavadní zkušenosti jsou více než příznivé. Lidé tu jsou velmi přátelští a pomohou při každé příležitosti. Jen ne všichni umí anglicky. Jazykou bariéru překonávám rukama, nohama, obrázky nebo záchvěvy čínských slovíček, které se snažím zapamatovat. Koleje  Bydlím se 3 místními studenty. Tady studují podobný obor jako já v Čechách. Všichni se mi snaží pomoci, jak jen mohou. Je to až neuvěřitelné. S angličtinou nám pomáhají různé překladače.  Místa na pokoji je dost. Jediné, co mi tvoří překážku je zamykání kolejí mezi půlnocí a šestou ranní. Nicméně koleje jsou zdarma a díky tomu budu moci navštívit další zemi.  Škola (Kao Yuan University) Hodiny se nám podařilo "nacpat" do dvou dnů. Zatím jsme měli první týden. Hodiny angličtiny zabírají celý čtvrtek. Od tohoto týdne nám začnou hodiny čínštiny. Zatím vše vypadá bez problému. :) V kampusu máme běžeckou dráhu, malou posilovnu a tělocvičnu. Volný čas se dá dobře zaplnit. Umístění kampusu je mezi velkými městy Kaohsiung a Tainan. Od obou zhruba 20km. Okolí je plné továren a různých podniků. Blízká pláž má černý písek a značku zákazu plavání. V průběhu nás čeká výlet na nejznámější pláž v Kentingu.  Jídlo Jídla tu je hodně. V kampusu máme dost stánků. V blízkém městě Lujhu je toho ještě více. Za zmínku stojí noční trhy. Zátím zkouším, co se dá. Spoustu druhů mořských zvířat, místních specialit, masových i nemasových dobrot.  Ceny jsou různé. Dá se najíst v přepočtu od 35Kč do 60Kč na trhu nebo o něco dráž v restauraci. A ty se také liší. V Lujhu jsme si oblíbili jedno misto se sezením u jedné staré paní, která umí výborně vařit a jídlo si nabíráme podle chuti z pultu. Místu říkáme "U Báby".
První kroky na KYU
více >>

marinduque ostrůvek ve středu filipín

Marinduque
Marinduque je maličký ostrov velice blízko Luzonu (největší ostrov Filipín). Nachází se jižně. Hlavní město je Boac. Naše cesty sem zavedl hlavně Moriones festival. Festival je každý rok o Svatém týdnu. Oslavy provází biblické příběhy o Ježišovi a průvod v maskách římských vojaků. Není vyjímkou bičovaní a ukřižování. Ukřižování bylo přivázání bez hřebů. Bičování takhle lehce neprošlo. Nejdříve pomalovaní muži červenou barvou a připotáni řetězy procházeli městem, obklopeni římskými vojáky. Po čase bičování byla na jejich tělech vidět opravdová krev. To se dělo poslední den Svatého týdne. Předešlé dny bylo každý večer divadlo na venkovní scéně. Toto vše jsme viděli právě ve městě Boac.  Na Marinduque jsme se spřátelili smístním dobrodrhem a cestovatelem Peterem. Místní novinář, fotograf, který procestoval velkou část světa. Prováděl nás městem, dokonce nás pozval ke svému příbytku u pláže, kde jsme strávili pěkné odpoledne. První zkušenost s lezením na palmy, a možnost vyzkoušet místní malé rybářské lodičky. Odpoledne nám umožnil vyzkoušet masky římských vojáků. Za to vše mu patří veliké poděkování. :) Bydleli jsme v domě, který byl součástí školy v Boacu. Velici milí a pohostinní lidé nám nabídli levné ubytování hned v přístavu.  Na Marinduque je k vidění mnoho krás, hlavně z přírody. Osobně jsem Festival považoval za přehnaně krutý. 
Marinduque
více >>

banaue div světa - rýžové terasy

Banaue
Banaue je oblast v severní části Luzonu. Toto místo je známe hlavně rýžovými terasami. Kaskádová rýžová políčka. Některé jsou budované více jak 2000 let. Nazývané též "Osmý div světa" a patří do  Seznamu světového dědictví UNESCO. O teresách se říká, že to je jeden z nejobdivovanějích výtvorů lidstva. Já s tím souhlasím. Pro růst rýže je potřeba hodně vody. Fascinující vodovodní systém přivádí do každé terasy vody dostatek. Jílové hráze políček slouží i k chození mezi nimi.  Naše cesty sem vedly z Manily. Několik autobusových společností sem posílá pravidelné linky většinou jednou denně. Cesta trvala cca 10 hodin. Ubytování jsme našli v obci Poblacion za rozumnou cenu. První terasy jsme viděli severně od Banue v části Ifugao a měli jsme možnost se zúčastnit tradičního festivalu v obci Hungduan. Místní v krojích ukazovali své tance, výrobky a nekonečné úsměvy na tvářích. :) Další den jela naše výprava na nejznámější terasy u okolo vísky Batad. Vesnice je v údolí obklopena terasami. Cesta od nejbližší silnice je vzdálená 1,5 až 2 hodiny chůze.  Řekněme hned za kopcem od Batadu je vodopád Tappia. Více jak 20 vysoká nádhera. Při naší návštěvě nebylo hodně vody. V době více dešťů má voda mnohem větší sílu a plavat pod proud se nevyplácí. Každý rok ve vodopádu zemře nějaký turista. Při zkoumání okolí nám to nedalo a s náležitou opatrností jsme se vydali s kolegou k vršku vodopádu. Cesta vedla skoro hodinu korytem řeky, ale výsledek stál za to. Pohled na proud vody je níže. :)
Banaue
více >>

taroko taiwanské dobrodružství v horách

Taroko
Národní park Taroko se nachází v severní části Taiwanu a zasahuje do oblastí: Taichung City, Nantou County, a Hualien County.  Naše cesta vedla právě z Nantou County, kde jsme navštívili Sun Moon Lake (předchozí článek). Tato cesta může být zrádná. Zálaží jaký použijete dopravní prostředek. Naše volba byla docela dobrodružná, protože jsme jeli na scootrech (125ccm). Samozřejmě jsme dojeli. Jen pozor, čtěte mapu a ptejte se na cestu. Snadno se může stát, že jeden rok je cesta průjezdná a druhý ne. Chtěli jsme jet nekratší cestou č. 14, bohužel v současnosti není průjezdná. Museli jsme se vracet a použít delší silnici č. 14+znak. Jako každé hory, často se tu mění počasí. Stačí mít dostatek vybavení. Podívali jsme se do Hot Spring a byla to paráda. Několik bazénů s různou teplotou, sauna a milý personál. V Taroku jich je několik, dokonce ve vyšších polohách jeden zdarma, bohužel díky špatnému počasí jsme měli smůlu a nic nenašli. Dále tu je nekonečné množství přírodních scenérií a zeleně.  Jižně od města Hualien se nachází Dong Hwa University s našimi spolužáky z čech. Na posledních obrázcíh je vidět část kampusu. Děkuji za noclech a super pivní posezení. :)  Toto byla první návštěva Taroka. Před odjezdem z Taiwanu se sem ještě podívám v teplejším období :). 
Taroko
více >>

kaohsiung druhé největší město taiwanu

První výlet byl do nedalekého města Kaohsiung na Opičí horu a místo zvané Lotus pond. Opičí hora, jak název napovídá, měla být plná opic. Opice zde byly, ale čekali jsme jich více. Součástí je zoologická zahrada, kterou jsme vynechali.  Lotus pond - rybník obklopený památkami. Chrámy a krásné sochy zasvěcené taoismu. Do města jezdíme každou chvíli proto budu tento článek rozvíjet. Mezi fotkami dále uvidíte jezero Chengqing, pláž pod Universitou SUN YAT-SEN - krásné spaní pod širákem, a výhled na Love River z bydliště spolužáků - Grilovačka na střeše.   
Kaohsiung
více >>